Bize Ulaşın: 0(212) 872 00 05 - 0535 390 38 38 - maviklinik@mynet.com
Güler yüz altın anahtardır.. MACAULAY

KANAL TEDAVİSİ

DSC_7587

KANAL TEDAVİSİ

Kanal tedavisi ne demektir, nasıl yapılır?

Kanal tedavisi,basitçe, dişlerin kökleri içersinde bulunan sinirlerin alınıp yerine uygun bir malzemeyle doldurulmasına denir. Dişlerin kökleri ön dişlerde olduğu gibi tek köklü ya da arka (azı)  dişlerde olduğu gibi çok köklü olabilir. Bazen dişin kökü tek olsa da içinde 2 veya daha çok kanal olabilir ya da 3 köklü bir dişin kanal sayısı 5 veya 6 olabilir.

İşte bu kanalların her birinin kök ucuna kadar sinirlerinin alınıp, uygun şekillendirme yöntemleriyle şekillendirilip,çeşitli kanal yıkama solusyonları ile  bolca yıkanıp kurulanması ve doldurulmaya hazır hale getirilmesi kanal tedavisinin en önemli basamaklarından biridir.

Kanal tedavisi kimlere yapılır, kimlere yapılmaz?

Kanal tedavisi her yaş grubunda olan kişilere yapılır. Sadece zeka geriliği olan, diş hekimi korkusu had safhada olup hekimiyle koopere olamayan çocuk ya da yetişkin bireylerde, genel sağlık durumu uzun süre diş hekimi koltuğunda oturmaya ve seanslara gidip gelmeye elverişli olmayan kişilerde ya anestezi uzmanı eşliğinde genel anestezi altında hastane koşullarında ya da sedatif(sakinleştirici) birtakım ilaçlar eşliğinde (yine doktor kontrolünde alınmak kaydıyla) yapılabilir.

Kanal tedavisi sırasında hasta  ağrı duyar mı?

Kanal tedavisi yapılacak diş lokal anestezi ile uyuşturulacağından hastanın işlemler sırasında ağrısı olmaz.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi tek seansta yapılabileceği gibi iki ya da daha çok seansta da  yapılabilir. Bunu dişin durumu belirler. Her seans yaklaşık bir –bir buçuk saat sürer.

Dişe kanal tedavisi yapılırken dişte kırılma, dişetinde apse, ağrı olabilir mi?

Tedavi devam ederken seanslar arasında dişte kırılma olabilir. Çünkü diş zaten çok çürüdüğü için siniri hastalanmıştır ve alınması gerekmiştir. Çok çürüyen dişin çürüğünü temizleyince de bazen ya sağlam diş dokusu hiç kalmaz ya da çok ince bir tabaka kalır. Bu da dişin kırılması için yeterli bir sebeptir. Bu durumda eğer şartlar uygun olursa kanal tedavisi bitmemiş dahi olsa ilk seansta dişin  kuron dolgusu yapılmalıdır.

Bazı dişlerin kök şekilleri kanal tedavisi sırasında rahat ve güzel bir tedavi yapılmasını engelleyecek şekilde uçları çok kıvrık, çok dar kanallı, kanal içersinde tıkanıklıklar veya yan kanallar vs olabilir. Bu durumda ideal bir tedavi yapmak adına tüm kanalların optimum bir şekilde temizlenebilmesi ve şekillendirilebilmesi çok mümkün olamaz ya da dişte defalarca enfeksiyon gelişmiş, ilaçlarla vs apse geçirilmiş ama diş bir türlü  tedavi ettirilmemiş ise o durumda da tedavi sırasında seanslar arasında  apse, ağrı vs olabilir.

Kaplama yaptırılacak her dişin sinirleri mutlaka alınmalı mıdır?

Hayır. Her zaman istediğimiz dişi canlı ve sağlıklı olarak kaplama altında tutabilmektir. Ancak diş ağrılı ise, hasta ise yani kanal tedavisi yapılması için gerekli şartlar mevcut ise o durumda sinirleri alınır, kanal tedavisi yapılır.

Kanal tedavisi sırasında mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir mi?

Hayır. Dişte enfeksiyon varsa ve vücuda yayılma ihtimali varsa o durumda doktorun önereceği bir antibiyotiği kullanmak gerekir.

Kanal tedavisi olmuş bir diş yine ağrırsa yeniden kanal tedavisi yapılabir mi? Başarılı olma şansı nedir?

Evet yapılabilir. Ancak hem zor hem pahalı hem de başarılı olma şansı çok yüksek değildir.

Kanal tedavisi olmuş bir diş daha sonradan ağrır mı, şişer mi?

Şayet dişin kökleri çok iyi bir şekilde temizlenememişse, eksik ya da taşkın bir şekilde doldurulmuşsa, fark edilemeyen bir kanal tedavi edilmeden bırakılmışsa, dişin içinde enfekte bir kanal  aleti kırılmış ve kök ucuna kadar doldurulmasına engel teşkil etmişse, enfekte bir diş çok uzun süre tedavi ettirilmeden beklenmişse, tedavi sırasında yıkama solusyonları kök ucundan taşıp periodontal dokularda harabiyet yaratmışsa, tedavi bitiminde kuron dolgusu yüksek ya da dişetine taşkın yapılmışsa, hasta, o dişini ani bir travmaya uğratmışsa (mesela kanal tedavili dişi ile ceviz, fındık vs kırmışsa) vs diş tedaviden sonra da ağrıyıp şişebilir.

Kanal tedavisi yukarıda da bahsedildiği gibi birtakım komplikasyonları, zorlukları olan bir tedavidir. Her kanal tedavisi %100 başarılı olacak diye bir kaide yoktur. Önemli olan dişi kanal tedavisi olacak aşamaya kadar çürük bir şekilde bekletmemek, 6 ayda bir diş hekimi kontrollerine giderek önlem almak, koruma yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak, oluşmuş bir çürüğü de çok fazla ilerlemesini beklemeden dolgu yaptırmaktır.

Back to Top